Aktualności

Kwaśniewski detronizuje PO

Partia Donalda Tuska po raz pierwszy 
od 2007 roku może przegrać wybory – wynika z sondażu „Rz".

Prawo i Sprawiedliwość jest tą partią, która najbardziej może skorzystać na powrocie Aleksandra Kwaśniewskiego do polityki – wynika z sondażu Homo Homini zrealizowanego 12 kwietnia na zlecenie „Rzeczpospolitej". Nowa formacja centrolewicowa odbiera głosy Platformie Obywatelskiej, przez co spada ona na drugie miejsce. Flagowe nazwiska listy Kwaśniewskiego odgrywają w tym procesie niebagatelne znaczenie.

Zbadaliśmy poparcie Polaków dla listy, którą firmują Aleksander Kwaśniewski, Janusz Palikot i Marek Siwiec, a także dla listy, na której Palikota zastępuje w tej trójce Ryszard Kalisz. W obu przypadkach wybory wygrywa PiS, a PO spada na drugie miejsce. 
W pierwszym wariancie poparcie dla PiS wynosi 29 proc., a dla PO 28 proc. Europa Plus z Kwaśniewskim, Siwcem i Palikotem na sztandarach zdobywa 10 proc. poparcia.

W drugim przypadku, gdy Palikota zastępuje Kalisz, PiS nadal ma 29 proc. poparcia, ale PO już tylko 25 procent. Sama Europa Plus zajmuje trzecie miejsce, zdobywając aż 18 proc. głosów. A w połączeniu z SLD formacje lewicowe zdobyłyby aż 27 proc. poparcia.

Oznacza to, że po raz pierwszy od siedmiu lat zostałby także przełamany dotychczasowy układ sił na scenie politycznej, w którym dominują dwie partie: PO i PiS, a reszta ugrupowań jest skazana na rolę politycznych przystawek.

Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, uważa, że sondaż „Rz" pokazuje potencjał tkwiący w Europie Plus. – Widać, że ta formacja odbiera Platformie Obywatelskiej część lewicowego elektoratu, który nie chce wracać do SLD – ocenia. I dodaje, że może to być zjawisko trwałe. Nie jest więc wykluczone, że jeżeli Europa Plus osadzi się na scenie politycznej, to partia Tuska na dłużej spadnie w sondażach.

Józef Oleksy, wiceszef SLD, uważa jednak, że ta sytuacja nie potrwa długo i notowania formacji Kwaśniewskiego oraz jego partii się zrównają. – Bo przecież nie ma powodu, żeby Europa Plus tak brylowała w sondażach – twierdzi Oleksy.

– Rzeczywiście, Europa Plus zyskuje, gdy coś robi i staje się o niej głośno, a gdy media przestają się nią interesować, bo np. Aleksander Kwaśniewski wyjeżdża z kraju, to poparcie dla niej spada – mówi Biskup. – Ale wyborcy najwyraźniej są tym pomysłem zainteresowani.

Kwaśniewski wciąż liderem lewicy. PiS może na tym skorzystać

Z kolei politolog Wojciech Jabłoński uważa, że ten sondaż powinien dać do myślenia PO. – Ta partia od lat była nastawiona na przetrwanie, a dziś to już nie wystarcza – komentuje.

Jabłoński przypomina, że to kolejny przypadek, gdy PiS wychodzi przed PO. – A to znaczy, że część elektoratu, patrząc na scenę polityczną, widzi przede wszystkim Tuska i chce go zmienić, wszystko jedno na kogo – dodaje.

Źródło: http://www.rp.pl/artykul/10,999995-Kwasniewski-detronizuje-PO.html

Dodano: 2013-04-15

Skomentuj ten artykuł

Nick:

Komentarz:

Przepisz token:

token

(komentarze są moderowane)

Aktualności z ostatnich 7 dni

Sondaże wyborcze

Dane procentowe. Sondaż dodany dnia 2014-07-11 roku, opracowany przez: CBOS. Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3-9 lipca 2014 roku na grupie 943 dorosłych mieszkańców Polski.

Aktualności
Artykuły
Partie polityczne reprezentowane w Parlamencie RP

Platforma Obywatelska

Prawo i Sprawiedliwość

Twój Ruch

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Polskie Stronnictwo Ludowe

Solidarna Polska
Pozostałe partie polityczne
knp
Polska Razem Jarosława Gowina
knp
Kongres Nowej Prawicy
Unia Pracy
Unia Pracy
SDPL
Socjaldemokracja Rzeczypospolitej Polskiej
PJN
Polska Jest Najważniejsza
DB
Demokracja Bezpośrednia
lpr
Liga Polskich Rodzin
pdd
Partia Demokratyczna – demokraci.pl
pk
Partia Kobiet
pl
Partia Libertariańska
ppp
Polska Partia Pracy
pps
Polska Partia Socjalistyczna
pr
Prawica Rzeczypospolitej
so
Samoobrona
sd
Stronnictwo Demokratyczne
ul
Unia Lewicy
upr
Unia Polityki Realnej
zieloni
Zieloni 2004
Mapa

Wybierz swój region, aby poznać Posłów oraz Senatorów RP

Parlament Europejski
Kliknij i zobacz Posłów Parlamentu Europejskiego
Kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego odbęda się 25.05.2014

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014 / www.wyborywpolsce.pl

Wszystkie zamieszczane i publikowane informacje oraz zdjęcia podlegają ochronie praw autorskich.

Projekt i wykonanie: WEBTARGET