Aktualności

Kwaśniewski detronizuje PO

Partia Donalda Tuska po raz pierwszy 
od 2007 roku może przegrać wybory – wynika z sondażu „Rz".

Prawo i Sprawiedliwość jest tą partią, która najbardziej może skorzystać na powrocie Aleksandra Kwaśniewskiego do polityki – wynika z sondażu Homo Homini zrealizowanego 12 kwietnia na zlecenie „Rzeczpospolitej". Nowa formacja centrolewicowa odbiera głosy Platformie Obywatelskiej, przez co spada ona na drugie miejsce. Flagowe nazwiska listy Kwaśniewskiego odgrywają w tym procesie niebagatelne znaczenie.

Zbadaliśmy poparcie Polaków dla listy, którą firmują Aleksander Kwaśniewski, Janusz Palikot i Marek Siwiec, a także dla listy, na której Palikota zastępuje w tej trójce Ryszard Kalisz. W obu przypadkach wybory wygrywa PiS, a PO spada na drugie miejsce. 
W pierwszym wariancie poparcie dla PiS wynosi 29 proc., a dla PO 28 proc. Europa Plus z Kwaśniewskim, Siwcem i Palikotem na sztandarach zdobywa 10 proc. poparcia.

W drugim przypadku, gdy Palikota zastępuje Kalisz, PiS nadal ma 29 proc. poparcia, ale PO już tylko 25 procent. Sama Europa Plus zajmuje trzecie miejsce, zdobywając aż 18 proc. głosów. A w połączeniu z SLD formacje lewicowe zdobyłyby aż 27 proc. poparcia.

Oznacza to, że po raz pierwszy od siedmiu lat zostałby także przełamany dotychczasowy układ sił na scenie politycznej, w którym dominują dwie partie: PO i PiS, a reszta ugrupowań jest skazana na rolę politycznych przystawek.

Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, uważa, że sondaż „Rz" pokazuje potencjał tkwiący w Europie Plus. – Widać, że ta formacja odbiera Platformie Obywatelskiej część lewicowego elektoratu, który nie chce wracać do SLD – ocenia. I dodaje, że może to być zjawisko trwałe. Nie jest więc wykluczone, że jeżeli Europa Plus osadzi się na scenie politycznej, to partia Tuska na dłużej spadnie w sondażach.

Józef Oleksy, wiceszef SLD, uważa jednak, że ta sytuacja nie potrwa długo i notowania formacji Kwaśniewskiego oraz jego partii się zrównają. – Bo przecież nie ma powodu, żeby Europa Plus tak brylowała w sondażach – twierdzi Oleksy.

– Rzeczywiście, Europa Plus zyskuje, gdy coś robi i staje się o niej głośno, a gdy media przestają się nią interesować, bo np. Aleksander Kwaśniewski wyjeżdża z kraju, to poparcie dla niej spada – mówi Biskup. – Ale wyborcy najwyraźniej są tym pomysłem zainteresowani.

Kwaśniewski wciąż liderem lewicy. PiS może na tym skorzystać

Z kolei politolog Wojciech Jabłoński uważa, że ten sondaż powinien dać do myślenia PO. – Ta partia od lat była nastawiona na przetrwanie, a dziś to już nie wystarcza – komentuje.

Jabłoński przypomina, że to kolejny przypadek, gdy PiS wychodzi przed PO. – A to znaczy, że część elektoratu, patrząc na scenę polityczną, widzi przede wszystkim Tuska i chce go zmienić, wszystko jedno na kogo – dodaje.

Źródło: http://www.rp.pl/artykul/10,999995-Kwasniewski-detronizuje-PO.html

Dodano: 2013-04-15

Skomentuj ten artykuł

Nick:

Komentarz:

Przepisz token:

token

(komentarze są moderowane)

Aktualności z ostatnich 7 dni

  Sondaże wyborcze

  Dane procentowe. Sondaż dodany dnia 2014-07-11 roku, opracowany przez: CBOS. Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3-9 lipca 2014 roku na grupie 943 dorosłych mieszkańców Polski.

  Aktualności
  Artykuły
  Partie polityczne reprezentowane w Parlamencie RP

  Platforma Obywatelska

  Prawo i Sprawiedliwość

  Twój Ruch

  Sojusz Lewicy Demokratycznej

  Polskie Stronnictwo Ludowe

  Solidarna Polska
  Pozostałe partie polityczne
  knp
  Polska Razem Jarosława Gowina
  knp
  Kongres Nowej Prawicy
  Unia Pracy
  Unia Pracy
  SDPL
  Socjaldemokracja Rzeczypospolitej Polskiej
  PJN
  Polska Jest Najważniejsza
  DB
  Demokracja Bezpośrednia
  lpr
  Liga Polskich Rodzin
  pdd
  Partia Demokratyczna – demokraci.pl
  pk
  Partia Kobiet
  pl
  Partia Libertariańska
  ppp
  Polska Partia Pracy
  pps
  Polska Partia Socjalistyczna
  pr
  Prawica Rzeczypospolitej
  so
  Samoobrona
  sd
  Stronnictwo Demokratyczne
  ul
  Unia Lewicy
  upr
  Unia Polityki Realnej
  zieloni
  Zieloni 2004
  Mapa

  Wybierz swój region, aby poznać Posłów oraz Senatorów RP

  Parlament Europejski
  Kliknij i zobacz Posłów Parlamentu Europejskiego
  Kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego odbęda się 25.05.2014

  Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014 / www.wyborywpolsce.pl

  Wszystkie zamieszczane i publikowane informacje oraz zdjęcia podlegają ochronie praw autorskich.

  Projekt i wykonanie: WEBTARGET